راهنمای انتخاب سایز فرش

انتخاب فرش به عنوان یکی از اصلی ترین و تاثیرگذارترین المان ها در دکوراسیون منزل به نوبه خود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل هم باید در انتخاب طرح و نقش، رنگ و البته ابعاد آن دقت بالایی به کار برد. به طور کلی باید بگوییم که اندازه مناسب فرش تاثیر بسیار زیادی در جلوه فرش و همین طور زیبایی فضا خواهد داشت. به همین دلیل هم هست که در برخی از شرایط وقتی با خانه هایی رو به رو می شویم که علی رغم استفاده از فرش هایی خوش نقش و نگار و گران قیمت، زیبایی چندانی ندارند، چرا که میان ابعاد فرش با فضای موجود در خانه تناسب چندانی رعایت نشده است. در این مطلب از وب سایت فرش من با شما هستیم تا به موضوع ابعاد مناسب فرش بپردازیم و شما را با چگونگی انتخاب فرشی متناسب با دکوراسیون منزل خود آشنا کنیم.

انتخاب اندازه مناسب فرش در دکوراسیون منزل

یکی از مهم ترین اصولی که باید پیش از هر چیز بدانید این است که یکی از اهداف اصلی حضور فرش در خانه، کمک کردن به تعریف یک فضا است. این یعنی شما باید در هنگام انتخاب فرش، وسعت کف فضا، مبلمانی که رو یا اطراف فرش قرار می گیرد و رابطه و تعادل بین این دو را در نظر داشته باشید. به طور کلی باید بگوییم که برخی از ابعاد رایج فرش ماشینی شامل 100در 150 یا 150 در 225 (قالیچه)، 200در 300 (6 متری) و 250در 350 یا 300 در 400 و... می شوند. 

به طور کلی راه های متفاوتی برای شناسایی اندازه مناسب فرش وجود دارد. به عنوان ساده ترین راه توصیه می کنیم که قبل خرید و انتخاب فرش مورد نظر خود ابعاد مناسب را بر روی کف زمین مشخص کنید تا به شکل حدودی بتوانید تصمیم بگیرید که اندازه مناسب فرش در منزل شما چگونه خواهد بود. بعد از آن هم به راحتی می توانید به سراغ انتخاب اندازه مناسب فرش منزل خود بروید. در ادامه به بررسی ابعاد مناسب فرش در بخش های مختلف خانه خواهیم رفت.

اندازه مناسب فرش در نشیمن

معمولا به لحاظ اینکه میزان رفت و آمد در دکوراسیون نشیمن بالاست می توان آن را به عنوان یکی از اولین و مهم ترین فضاهایی دانست که باید فرشی با ابعاد مناسب داشته باشد. یکی از بهترین کارهایی که در رابطه با انتخاب فرش در دکوراسیون نشیمن می توانید انجام دهید آن است که با کمک یک فرش مناسب که با سبک و البته رنگ مبلمان شما تناسب و هماهنگی دارد فضای موجود در خانه را از هم تفکیک کنید. معمولا در نشیمن های کوچک به لحاظ محدودیت فضایی به سختی می توان قسمت های مختلف را از هم تفکیک کرد، اما با کمک یک فرش مناسب می توانید به راحتی فضاهایی مثل ناهارخوری، پذیرایی و... را از بخش نشیمن جدا کنید. در چنین شرایطی است که شما می توانید به سراغ فرش های بزرگی با ابعادی مثل فرش 9 متری و 12 متری بروید.

علاوه بر مسئله تفکیک فضاها، انتخاب فرش با ابعاد مناسب می تواند به قوانین پهن کردن فرش در خانه نیز بستگی داشته باشد. برای مثال یکی از اصلی ترین اصولی که در زمان پهن کردن فرش باید در نظر بگیرید این است که پایه های جلوی مبل شما بر روی فرش و پایه های عقبی آن بر روی زمین قرار بگیرند. با در نظر گرفتن این موضوع انتخاب اندازه مناسب فرش کاملا به متراژ نشیمن و همین طور مدل مبلمان شما بستگی خواهد داشت. برای مثال اگر فقط یک کاناپه بزرگ دارید، فرش طویل تری انتخاب کنید یا مبل راحتی را کمی از لبه فرش بیرون بگذارید تا حس انتزاعی بیشتری منتقل کند.

یکی دیگر از قوانین چیدمان مبلمان بر روی فرش این است که هر چهار پایه مبل را بر روی قالی قرار دهید. این روش نیز معمولا برای نشیمن های کوچک سازگار است و کاملا هم به ابعاد فرش شما بستگی خواهد داشت. وقتی قالی بزرگ است و می ‌توان تمامی مبل و صندلی ‌ها را روی آن قرار داد، دیگر نیازی نیست که دو پایه آنها بر روی زمین و دو پایه روی فرش باشد، بلکه شما می توانید هر چهار پایه مبلمان را روی فرش قرار دهید.

علاوه بر این شما می توانید فرش نشیمن خود را به گونه ای انتخاب کنید که هیچ پایه ای بر روی آن قرار نگیرد. این انتخاب معمولا مختص به نشیمن های بزرگی است که محدودیت فضایی ندارند. یکی از ویژگی های اصلی این شیوه آن است که فرش شما به خوبی خود را نشان می دهد و می تواند به عنوان یک نقطه کانونی شناخته شود.

فاصله دیوار و اندازه مناسب فرش

احتمالا شما هم با خانه هایی رو به رو شده اید که سر تا سر زمین را با فرش پوشش داده اند و به همین دلیل نیز اصلا نمی توان کفپوش آنها را دید. این یکی از اشتباه ترین راه های انتخاب اندازه مناسب فرش است، چرا که هم از نمایش زیبایی و حفظ ارزش فرش شما می کاهد و هم آن را از حالت نقطه کانونی خارج می کند. به همین دلیل هم هست که معمولا جذابیت فرش در چنین فضاهایی آنچنان که باید و شاید به نظر نمی رسد.

توصیه ای که در این رابطه برایتان داریم این است که اندازه مناسب فرش را متناسب با ابعاد و متراژ منزل خود انتخاب کنید. بهتر است که دست کم چیزی حدود 45 تا 50 سانتی متر فاصله را میان فرش و دیوارها حفظ کنید. این میزان می تواند در نشیمن های کوچک حتی تا 20 سانتی متر نیز کاهش پیدا کند. با چنین کاری، هم دنج بودن و گرمای فضا را حفظ می کنید و هم باعث می شوید که نقش فرش شما به خوبی خود را نشان دهد.  

اندازه مناسب فرش در اتاق ناهارخوری

به طور کلی باید بگوییم که فرش می تواند به تعریف فضای غذاخوری کمک زیادی کرده و آن را از آشپزخانه هم جوار و یا سایر فضاهای نشیمن تفکیک کند. در چنین شرایطی به خاطر داشته باشید که میز و صندلی ناهارخوری طوری روی فرش قرار گرفته و حاشیه کافی را فراهم سازد و پایه های عقبی صندلی ها نیز هنگام نشستن فرد روی آن ها خارج از فرش قرار نگیرند. علاوه بر این توجه کنید هنگامی که صندلی ها زیر میز قرار گرفته اند، به اندازه حداقل 50 سانتی متر اطراف پایه های عقبی باید حاشیه وجود داشته باشد.

شما می توانید متناسب با مدل میز ناهارخوری خود به انتخاب مدل فرش نیز بپردازید. این یعنی برای میز ناهارخوری های دایره ای شکل از فرش های دایره ای و برای میز ناهارخوری های مستطیلی از فرش هایی با همان شکل استفاده کنید. با این کار می توانید در ایجاد یکپارچگی و یکدستی در فضا موثر باشید. 

اندازه مناسب فرش در اتاق خواب

پوشش تنها بخشی از کف با فرش راه حل بسیار مناسبی برای دکوراسیون اتاق خواب به حساب می آید و می تواند فضای موجود را بسیار شیک تر و متفاوت تر نشان دهد. به طور کلی باید بگوییم ابعادی که برای اندازه مناسب فرش نیاز دارید، بر اساس ابعاد اتاق قابل تغییر خواهد بود. با این حال، توصیه کلی که برایتان داریم این است که فرش از جلوی میز های پا تختی شروع شده و حداقل 50 سانتی متر در پایین تخت ادامه یابد. یک قالیچه 150 در 225، کوچک ترین گزینه برای تخت خواب های دو نفره است، اما 200در 300 (فرش شش متری) بهترین گزینه به حساب می آید.

آشپزخانه

یک فرش خوب می‌تواند فضای بصری آشپزخانه را گسترش دهد. اینکه آیا شما یک آشپزخانه مجلل یا یک آشپزخانه جزیره‌ای بزرگ دارید، شرایط متفاوتی را فراهم می‌کند. همچنین برای طرح‌های U و L شکل، یک قالی کوچک در مقابل سینک، فضای خوبی فراهم می‌کند.

راهروها

فرش‌های کناره برای راهروها انتخاب می‌شوند. بهتر است هیچ بخشی از این راهروهای باریک را نادیده نگیریم؛ و تمام آن را با فرش بپوشانیم.

ورودی خانه

اجازه دهید که شکل فضای خانه انتخاب فرش پادری را بر عهده بگیرد. مستطیل یا دایره‌ای شکل بودن فرش پادری، باید برداشتی از محیط فضای ورودی باشد. در این زمینه ارتفاع فرش پادری و فاصله کف زمین تا لبه پایینی در را بررسی کنید؛ تا اطمینان حاصل شود که در هنگام باز و بسته کردن درب، فرش به آن گیر نمی‌کند.