فرش وینتیج چیست؟

فرش وینتیج چیست؟

در عصر حاضر مدرنیته با سنت ها در آمیخته شده است و نمی توان بین آنها یکی را انتخاب کرد. گاهی به خاطرات خوش گذشته فکر می کنیم و از نوستالوژی ها ذوق می کنیم و گاهی دوست داریم اشیا قدیمی اطرافمان را با اشیا مدرن و جدیدی عوض کنیم. حتما خانه های مدرنی را دیده اید که با وسایل و اشیا عتیقه و قدیمی تزئین شده اند. و ما را مجذوب خود می کنند. این تضاد مدرنیته و سنت ها زیبایی دلنشینی را به وجود می آورد.

فرش وینتیج دقیقا همان پازل و تکه جا مانده از سنت های دیرین ما در عصر مدرن امروز ماست. فرش های وینتیج یا کهنه نما برای داشتن عناصر دکوراتیو کهنه در زندگی مدرن امروزی این فرش ها مطرح شدند و در القای حس نوستالوژی موفق بودند. در ادامه به طور کامل آن را به شما معرفی می کنم. 

فرش وینتیج یا کهنه نما چیست ؟ 

به طور کلی واژه "وینتیج" به وسایل قدیمی و عتیقه که از قدمت بالایی برخوردار است گفته می شود .درست  به همین دلیل است که به فرش های که ظاهری کهنه و رنگ رفته دارند و شبیه فرش های قدیمی را دارند فرش وینتیج یا کهنه نما گفته می شود. در تخصص فرش، هرچقدر که یک فرش قدمت بیش تری داشته و به اصطلاح پاخور زیادی داشته باشد از ارزش و قیمت بسیار بالایی برخوردار است. اما از آن جایی که فرشی با چنین ویژگی ها قیمت بسیار بالایی خواهد داشت، امروزه فرش های نو را به فرش های قدیمی تبدیل می کنند.

در واقع فرش وینتیج همان فرش دستبافتی است که رنگ تازه و اصلی و همینطور تار وپود های خود را از دست داده و ظاهری قدیمی و سنگ شور پیدا کرده است. بدین ترتیب یک فرش مدرن می تواند به یک فرش کهنه تبدیل شود.

کهنه کردن فرش نو

کهنه کردن فرش های نو عملی است که در گذشته نیز انجام می گرفته و با پهن کردن آن در کوچه و خیابان باعث می شدند بر اثر عبورافراد و همینطور آفتاب خوردگی ظاهر فرش تغییر نماید. در آخرین مرحله نیز آن را با آب و چوبک و خاکستر، به دلیل خاصیت قلیایی، می شستند. اما امروزه این کار با نام دواشور کردن شناخته می شود.

در این روش از هیپوکلریت کلسیم استفاده شده و باعث می شود الیاف و پشم فرش با از دست دادن فلس و رنگ خود حالت کهنه پیدا کند.

کاربرد فرش کهنه نما در دکوراسیون

مسلما در هر فضایی این فرش ها هستند که شیک و خاص را به وجود می آورند. به خصوص برای ما ایرانی ها فرش یکی از عناصر بسیار مهم و ضروری خانه مسوب می شود. اما ویژگی مهمی که فرش های وینتیج را پرطرفدار کرده در این است که با هر سبک دکوراسیون هماهنگی پیدا کرده و به خوبی در کنار وسایل و مبلمان های مدرن می نشینند.

بنابراین خانه چه به سبک مینیمال چیدمان شده باشد و چه به سبک سنتی، به راحتی با یک فرش وینتیج کامل شده و اصالت خاصی پیدا خواهد کرد. 

برای مشاهده مدل فرش های وینتیج بیش تر به "صفحه محصولات ما"  سر بزنید.

پست های مرتبط